СВИЛЕНГРАД “Великденски писани яйца – традиции и иновации  е изложбата-базар

...
СВИЛЕНГРАД “Великденски писани яйца – традиции и иновации  е изложбата-базар
Коментари Харесай

Елховка представя яйца с шевици в Свиленград

СВИЛЕНГРАД

“Великденски писани яйца – обичаи и нововъведения ”  е изложбата-базар в Исторически музей – Свиленград, която може да се види през празничната буйна седмица. Неин създател е Добринка Костова - основен организатор в Етнографско-археологически музей - Елхово.

Вдъхновена от красивите шевици по лазарските и великденски носии, тя изписва с пъстър восък и гравьор яйцата, които наподобяват като везани с игла и конец. По самодейност на музея бе проведен специфичен курс, на който Добринка Костова сподели на  искащите от Свиленград  тази забавна техника. Във Великденската работилница се включиха над 70 деца.

В  празничната галерия са експонирани  великденски яйца от 12 разнообразни типа птици – колкото са месеците в годината, над 52 модела – колкото са седмиците в годината и направени по 7 разнообразни метода, колкото са дните в седмицата. Голяма част от яйцата са копия на лазарски поли и престилки от фонда на музея в Елхово. Изработени са единствено с естествени материали.
Яйцето е знак на живота, а писаните великденски яйца са знак на изобилие,  шанс и здраве, споделя шефът на музея Елена Митева. Писаните яйца не са за чупене, с тях не се опитва дали яйцето е герой, те не се ядат, те са за гледане, по тази причина хората споделят за някоя мома, че е,,гледана, като писано яйце ”. Писаното яйце стои на по-високо място от елементарното боядисано яйце, при изработката му е вложен труд, любов, респект. Шарките му имат алегорично значение за здраве, обич и фантазии. Тези яйца се подаряват при гостуванията на близки и другари за Великден, а майсторките влагат огромно усърдие при тяхното изписване. Писаните яйца са присъщи освен за България, само че и за Сърбия, Хърватска, Унгария, Румъния, Украйна, Чехия, Полша, Германия.
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР